בהמשך לטיפים בנושא ביטוח למשפחה המטיילת בחו”ל, שנתנו לכם בעבר, ריכזנו לשירותכם מידע נוסף.

מה חשוב לדעת לפני שרוכשים ביטוח נסיעות לחו”ל?

לפני שאנחנו יוצאים לטיול עם משפחתנו, ילדינו ו/או אם מי שנחפוץ לאירופה, אמריקה, אסיה או אפריקה אחד הסידורים החשובים ביותר הוא לדאוג לביטוח נסיעות לחו”ל המתאים והנכון ביותר. זאת בנוסף לסידורים האחרים שלנו כגון מדריך נסיעות מותאם לסוג הטיול שבחרנו, כרטיס טיסה, מזוודות או תרמיל, ביגוד מתאים וכו’ .בראיון הבא שאלנו את וילי וילק, סוכן ביטוח פנסיוני מנוסה בביטוחי נסיעות לחו”ל , מה חשוב לדעת לפני שעושים ביטוח שכזה.
למה בכלל צריך ביטוח נסיעות לחו”ל?
כשאנחנו נמצאים בגבולות מדינת ישראל וחלילה אנחנו נפצעים או חולים, אנו יכולים לפנות בקלות לרופא בקופת חולים או להתפנות לבית החולים ללא כל עלות או בעלות סמלית בלבד. זה קורה לא בגלל שהטיפול הרפואי בנו הוא חינם או הוא עולה מעט כסף, הסיבה לכך היא שהמדינה החליטה לבטח אותנו בביטוח בריאות ציבורי (לכל תושבי המדינה) ואת החשבון בגמר הטיפול (שלפעמים מגיע לעשרות ולמאות אלפי שקלים) שולחות קופות החולים למדינה ולא אלינו הביתה. המצב הזה נכון רק בתוך גבולות מדינת ישראל. ברגע שאנחנו עוזבים את המדינה, הביטוח הציבורי שלנו פוסק מלהתקיים. המשמעות היא שאם חלילה נזדקק לטיפול רפואי כלשהו בחו”ל נצטרך לשלם עליו מכיסינו, סכומים שיכולים להגיע גם לעשרות ולמאות אלפי דולרים. בכדי לפתור את הבעיה הזאת קיים ביטוח הנסיעה לחו”ל. במידה ונרכוש ביטוח כזה, חברת הביטוח תתחייב לשלם כל הוצאה רפואית במקומנו.

איך בוחרים ביטוח לחו”ל?

כאשר אנחנו באים לרכוש ביטוח לנסיעה שלנו, במיוחד במקרים כמו נסיעה עם משפחה, לטיולים לארצות מתפתחות בעולם, למדינות עולם שלישי ובנסיעות ארוכות ולמעשה בכל טיול בחו”ל, חשוב שנדע להתאים את הביטוח לצרכינו. רכישת ביטוח לא מתאים עלולה לגרום לנו להיות לא מכוסים למרות שאנחנו חושבים שאנחנו כן.
אז תכלס, מה צריך לבדוק בעת עשיית ביטוח נסיעות לחו”ל בכלל ובפרט?

1. חברת הביטוח: מי היא החברה שעומדת מאחורי הביטוח? קיימות בשוק הרבה חברות ביטוח, אולם המלצתי היא לרכוש את הביטוח מאחת מחמש חברות הביטוח הגדולות: מגדל, הראל, הפניקס, כלל, מנורה. לא לכל החברות הללו יש ביטוחים מתאימים, אך במידה ונרכוש מאחת מהן, לפחות נדע שיש גב חזק מאחורי הפוליסה ולא תהיה להן כל בעיה לשלם גם תביעה של מיליון דולר.

2. סוכן טוב: אוקיי, אז מצאנו חברת ביטוח טובה, גדולה ויציבה, אבל מי יעזור לנו בזמן תביעה? אם אנו רוכשים את הביטוח ישירות מהחברה או דרך טלפון כלשהו, צריך לקחת בחשבון שאת התביעה (במידה ותהיה) נצטרך לנהל בעצמנו מול החברה (זכרו כי לא בטוח שהחברה תמיד תשמח להוציא מהכיס שלה סכומי כסף, בטח לא גבוהים ובטח לא במקרים “אפורים” בהן היא עשויה להימלט מתשלום). בכדי לפתור את הבעיה הזאת, ניתן לרכוש ביטוח באמצעות סוכן ביטוח מקצועי ומורשה (עם ניסיון בביטוחי נסיעות לחו”ל). סוכן כזה אמנם מתוגמל מחברת הביטוח על מכירותיו, אך ברגע של תביעה הוא הופך אוטומטית להיות בצד שלכם כיוון שהכסף לא יוצא מכיסו אלא מכיס חברת הביטוח. הניסיון שלו בהרבה מקרים יקצר את הטיפול בתביעה ויביא לתשלומה במקרים בהם לא הייתם מצליחים להוציא לבד את הכסף מחברת הביטוח. בנוסף, סוכן הביטוח מפוקח על ידי אגף שוק ההון והביטוח ב משרד האוצר בראשו עומדת המפקחת על הביטוח, מה שלא קיים בגופים אחרים. לכן, גם אם הפוליסה תהיה מעט יקרה יותר (ודרך אגב, זה במרבית המקרים לא המצב) עדיין שווה שיהיה לכם שקט בכך שתדעו שיש מישהו מקצועי בצד שלכם. כל סוכן שאתם יכולים לסמוך עליו הוא סוכן טוב. דרשו תמיד לדעת מי הוא הסוכן המטפל בכם.

3. פוליסה מתאימה: אחרי שמצאנו סוכן טוב, מקצועי ומורשה וחברה גדולה ויציבה, חשוב שהפוליסה תתאים לאופי הטיול. לדוגמא, בפוליסת תרמילאים כדאי שיופיע פרק איתור וחילוץ. זהו פרק שנותן מענה למקרים בהם ניתק איתנו הקשר. במקרים כאלו, במידה וקיים כיסוי לאיתור וחילוץ תממן חברת הביטוח הוצאת משלחת לחיפושכם, כולל הרמת מסוק לאוויר, אם צריך. את ביצוע הפעולה של האיתור והחילוץ מבצעת חברה שמתמחה בנושא הזה ולא חברת הביטוח. חברת הביטוח רק מממנת את הפעולות.
דבר נוסף שחשוב שנקפיד עליו הוא הרחבה בפוליסה לספורט אתגרי במידה וישולב בטיול. בפוליסה הסטנדרטית יש החרגה לפעילות ספורט אתגרי, כלומר זה לא כלול בכיסוי הביטוחי ללא ההרחבה. במצב כזה, אם תפצע למשל בזמן שיט ברפטינג, חברת הביטוח לא תכסה את ההוצאות של הטיפול בך. במידה וקימת הרחבה לספורט אתגרי בפוליסה- חברת הביטוח לא תוכל להתנער מאחריות במידה ותפצע בפעילות אתגרית היא תהיה חייבת לכסות אותך.
לכן מומלץ לעשות הרחבה לפעילות ספורטיבית או סקי, בהתאם לאופי הטיול. מרכיב נוסף שקיים באופן אוטומטי בביטוח נסיעות לחו”ל הוא ביטוח מטען. זהו ביטוח שמכסה את החפצים שאנחנו לוקחים איתנו. צריך לבדוק האם אנו באמת זקוקים לכל המטען? במידה ואנו לוקחים איתנו רק ציוד בסיסי ביותר ובעל ערך כלכלי נמוך- יתכן שנרצה לוותר על הפרק הזה וכך לחסוך בפרמיית הביטוח.

4. הצהרה: שימו לב להצהיר הצהרות אמת בכל השאלות שאתם נשאלים, במיוחד בכל מה שקשור למצב רפואי קיים. כאשר אתם קונים פוליסה מטלפן הוא עשוי לא לגלות לכם, אבל הביטוח הבסיסי לא מכסה מצב רפואי קיים. כלומר אם “הבאתם איתכם” מחלה או פציעה כלשהי מהבית היא לא תכוסה וגם לא יכוסה שום דבר שקשור אליה באופן עקיף. ניתן לרכוש הרחבה בתוספת תשלום אשר תכסה גם מצב רפואי קיים אך חייבים לבקש אותה ולוודא שהיא אכן מופיעה בפוליסה. לכן, אם יש לכם ספק- התייעצו עם סוכן הביטוח המקצועי והמורשה שלכם.

טיפים – ממה להיזהר בעת רכישת ביטוח לחו”ל?

1. ראשית, היזהרו מביטוחי החינם של כרטיסי האשראי. מדובר לרוב בפוליסות “בעיתיות” ו”רזות” (כאלו שהוסיפו או הסירו מהם מרכיבים כדי לצמצם למינימום את יכולת התביעה של המבוטח). כלומר, לא בטוח שתוכלו לתבוע את חברת הביטוח במקרה ותזקקו לכך. חברות האשראי יודעות זאת ואף יגידו לכם את זה בעת שיחת ההפעלה של הביטוח וינסו למכור לכם ביטוח נוסף/משלים כדי שתהיו מכוסים.
2. שימו לב לגבי הביטוחים שקופות החולים מציעות. לפעמים נדמה לנו שמכיוון שאנחנו קונים מקופת החולים שלנו – הם בטח מכירים את המצב הרפואי שלנו היטב ובטח יידעו לטפל במקרים רפואיים בחו”ל בצורה טובה יותר (כפי שהם מטפלים במקרים בארץ). אך האמת היא שמדובר בביטוחים רגילים של חברות הביטוח אשר קופת החולים הם רק המשווק שלהם ולא הגורם המבטח. בכל מקרה: מה שיקבע את היקף הכיסוי הוא הפוליסה של חברת הביטוח. בנוסף זכרו שאתם קונים את הפוליסה מטלפן, ללא רישיון למכירת ביטוח נסיעות לחו”ל, הוא לא זה שיעמוד לצדכם ואף מולכם במידה ותרצו לתבוע.

 

נכתב על ידי וילי וילק.
כותב המאמר הוא סוכן ביטוח פנסיוני המתמחה בביטוחי נסיעות לחו”ל.
גילוי נאות:
סוכנות iInsurance מקושרת בביטוחי נסיעות לחו”ל עם החברות הבאות:
מגדל חברה לביטוח בע”מ, PassportCard ביטוח נסיעות לחו”ל של הפניקס חברה לביטוח בע”מ.
אין באמור כאן להמליץ לרכוש ביטוח נסיעות לחו”ל אלא מידע בלבד.

מוזמנים להתקשר אלי 054-4685456 ואשמח לייעץ ללא תשלום מהו הביטוח המתאים ביותר עבורכם ועבור משפחתכם.

הכירו… זה וילי

והנה גם האתר שלו: http://www.i-insurance.co.il/