שגית הושמנד חזרה מטיול מיוחד במינו של אמהות ובנות בפריז ושלחה לנו את סיכום הטיול, טיפים והמלצות מעולות:

בינואר נסענו לטיול של שלוש אמהות לשלוש בנות מצווה לפריז!
בהתחלה התלבטנו לגבי היעד והמועד.
ההתלבטות לגבי היעד נפתרה מיד – היה ברור לנו כי עיר האורות, האהבה, הרומנטיקה, האופנה והקולינריה היא יעד מושלם לטיול אמהות ובנות.
נותרה רק השאלה לגבי המועד – פריז בחורף???
גילינו שיש לכך יתרונות רבים, והעיקריים שבהם הם מחירי הטיסה והמלונות המוזלים, אפס תורים בכל האתרים הכי מרכזיים – דבר שחוסך זמן רב והופך את הטיול לזורם ומהנה יותר, ואי אפשר להתעלם כמובן מהסיילים בחנויות :-)

הצטיידנו בביגוד תרמי חם, מעילים טובים, ובספר “המשפחה המטיילת” של שלומית ויצאנו לדרך…

עמדו לרשותנו 4 ימים ואינספור אתרים ומסלולים מתוך השפע האינסופי שיש לפריז להציע. הספר עושה סדר באופן מופתי, הוא עוזר לתעדף את האתרים ואינסוף המוזיאונים והאפשרויות לטיול בעיר, מדייק את המקומות הרלבנטיים ביותר לילדים, דבר שהוא משמעותי ביותר בבניית מסלול בעיר שאפשר לטייל בה שנים…

בנינו מסלול ולכל יום החלטנו על קונספט מחבר:

יום אמנות– ביקור בלובר, במרכז פומפידו, רחבת האמנים בגבעת מונמרטר.
יום פאטיסרי– ביקור בטובי הפאטיסריים והשוקולטיירים בפאריז (על פי ההמלצות בספרה של שרון היינריך, באיזורים סנט הונורה וסן ג’רמה), סדנת מקרונים, כנסיית נוטרדאם, איל סן לואי וסנט שאפל.
מלכה ליום אחד– ביקור בארמונות מלוכה: מוזיאון קרנבלה, חצר הלובר, שאנז אליזה, כיכר ונדום, בית האופרה.
יום אופנה– שהוא למעשה יום אחרון לשופינג בגלרי לפאייט, גרנד בולבאר, ובפסאז’ים המקסימים שברובע השני.
בתוך הימים עצמם כללנו כמובן טיולים בעיר לפי אזורים והעיקריים שבהם המארה, איל סן לואי, סן ג’רמה, גני הטולרי והשאנז אליזה.

המלצות מתוקות:
1. כדאי לקחת מלון במרכז העיר. אנחנו לנו ברובע 2 ליד אופרה לה גרנייה, כך שהרבה אתרים היו מרחק הליכה ברגל מהמלון והנסיעות לרחוקים היו קצרות. איזור זה שוקק חיים ובטוח מאוד גם להליכה בשעות הערב, הוא קרוב למרכזי הקניות הגדולים ולשלל מסעדות ובתי קפה שווים במיוחד, כך שכמעט ולא בזבזנו זמן על נסיעות ותחבורה ציבורית.

2. עם הגיענו ביום הראשון, לקחנו סיור באוטובוס תיירים על מנת לבקר באתרים המרכזיים: שער הניצחון, מגדל אייפל וכדו’. כדאי לבדוק היטב את הכדאיות של אוטובוס זה מבחינת תדירות הגעת הקווים, זמן ההמתנה בכל תחנה היה ארוך וביזבזנו זמן יקר. כמו כן האוטובוס לא היה מקורה מלמעלה, חוויה מפוקפקת כשנוסעים בעיר ב 4 מעלות. הבנות נהנו מאוד מהנסיעה באוטובוס, אנחנו קצת פחות.. בחישוב קצר, אם היינו נוסעים במוניות לאתרים המרכזיים בהם עצר האוטובוס, היינו חוסכים זמן יקר וגם העלות הכוללת לכולנו הייתה נמוכה בהרבה. ובאותו עניין- שייט על הסיין נשמע מהנה אך בפועל ארוך, איטי ומתיש ויתרנו עליו למרות שרכשנו כרטיסים באותה עסקה של האוטובוס.

3. כדאי לתכנן מראש את הביקור באתרים הגדולים כמו כנסיית נוטרדאם והלובר, על מנת למקד את הילדים במקום כה ענק. כדאי להביא תקצירים של הסיפורים “הגיבן מנוטרדאם” “ופאנטום האופרה” ולקרוא ביחד באתרים הרלבנטיים, דבר שמעשיר את הביקור. במוזיאון הלובר הכנו מראש מסלול עם 10 יצירות עיקריות אותן הילדות חיפשו במוזיאון והיו צריכות למלא פרטים על כל יצירה שנמצאה. הדבר עורר אצלן ענין רב ומטרה תוך כדי הביקור עצמו, והן לא שמו לב למרחקים הארוכים אותן גמעו במעברים בין יצירה ליצירה. הביקור בלובר חווויתי ומרשים ביותר, כדאי להתכונן אליו מראש ולא לוותר עליו בשל החשש מגדלו העצום…

4. שוקו בבית הקפה “אנג’לינה” ברחוב ריבולי היה אחד משיאיו המתוקים והבלתי נשכחים של הטיול :-)

5. בטיול עם ילדים “מתבגרים” חשוב לקחת את הזמן ולשוטט ברחובות. הבנות אהבו זאת מאוד. האסתטיקה והחנויות המעוצבות מרשימים לא פחות ממוזיאונים, כך שבביקור כה קצר כדאי להסתפק במוזיאון מרכזי על מנת לא להעמיס יותר מדי (אנחנו כאמור ביקרנו בלובר).

6. הכנו לבנות טבלת “מאסטר שף” בה הן דירגו בכל יום מנות וקינוחים מיוחדים שאכלו בשלל הפאטיסריים בעיר, הן נדרשו לרשום את שם המנה, מקום בו נאכלה ולתת ציון לטעם, לעיצוב ולמקוריות. דבר זה יצר אצלן ענין רב, התנסות מגוונת מתוך השפע הקולינרי שיש לעיר להציע, ובעיקר- אכילת הרבה הרבה מתוק!

7. מסעדות מומלצות במיוחד- חוויה קולינרית מובטחת:
– Chez janou – 2 roger verlomme 75003 paris (במארה)
– Petite italie – Rue montorgueil
– Pizza pino רשת מסעדות איטלקית טובה וזולה יחסית לפאריז, מתאימה מאוד לילדים שם מקבלים אותם בשמחה (לא אופייני למסעדות בפאריז..), המנות גדולות וניתן לחלק בין 2. יש בשאנז אליזה, בכיכר הרפובליקה, באיזור האופרה לה גרנייה ובמונפארנס.
– בית התה ב laduree חוויה מהנה לאמהות ובנות. יש במספר מקומות בעיר, אנחנו היינו בזה שליד המדלן.

8. ארבעה ימים – קצר מדי…. לא יכולות כבר לחכות לפעם הבאה:-)