חגי תשרי (2017) קרבים ובאים, וכמו בכל שנה שבה ועולה השאלה לאיזה יעד מתאים לנסוע.
החודשים ספטמבר-אוקטובר הם כבר אחרי שיא הקיץ וביעדים רבים הסתיימה עונת הטיולים, אבל מצד שני עוד לא ממש חורף. מזג האוויר עשוי לאפשר טיול נעים ואז נהנים מן היתרונות של טיול “מחוץ לעונה”: האתרים הפופולריים פחות עמוסים וצפופים, מקומות לינה רבים פנויים ועלויות הטיול פוחתות.

מזג האוויר הוא הפכפך, וקשה לצפות אותו, אבל בכל זאת – לאן אפשר לנסוע, ומתי?

קוסטה בראווה בסוף ספטמבר – לעיתים עוד אפשר גם להכנס למים

מועדי החופשות
ראש השנה יוצא השנה בערב יום רביעי, כך שחופשת החג מתחברת אל סוף השבוע ויש ארבעה ימי חופש רצופים, החל ב-20/9 ועד התחדשות הלימודים ביום ראשון ה-24/9. אפשר לצאת בערב יום שלישי (ה-19/9) ולשוב במוצאי שבת. מי שמוכן להפסיד כמה ימי לימודים יכול להאריך עוד יותר את החופש.

יום כיפור יוצא בסוף שבוע ה-29-30 באוקטובר.

חופשת סוכות מתחילה ב-4/10 ומתחברת לסוף שבוע. החזרה ללימודים ביום ראשון ה-15/10.

אוסטריה בסוף ספטמבר 

אז לאן לנסוע?
אמצע וסוף ספטמבר היא עונה מעולה לטיול באירופה. מזג האוויר עוד בדרך כלל נעים, כל אתרי התיירות פעילים וכבר אין את עומס המטיילים של אוגוסט. ככל שמתקדמים לסוף ספטמבר, כך מזג האוויר מתקרר ובמקביל נסגרים אתרים.

💡 הטיפ הראשון והחשוב ביותר הוא לבדוק באופן נקודתי את מועדי הפתיחה של אתרים ביעד המבוקש. בספרים שלנו אנחנו מציינים את מועדי הפתיחה, אך מדי שנה תאריכים אלה משתנים ובעונות המעבר חשוב לוודא את מועדי הפתיחה המעודכנים.

אזור האגמים של איטליה (אגם גארדה ומאג’ורה) נהנה ממזג אוויר מתון גם בספטמבר/אוקטובר. בהולנד אפשר לטייל כמעט בכל עונה הודות למגוון אתרים מקורים המתאימים גם למזג אוויר סגרירי, ועונת הטיול ביער השחור ארוכה במיוחד ונמשכת עד תחילת נובמבר. גם טיול עירוני מתאים לכל מזג אוויר, כך שגם ברצלונה וגם פריז הן רעיון מצוין.

להלן פירוט קצר על כל אחד מיעדי המשפחה המטיילת, כולל מועדי פתיחה של כמה אתרים בולטים בכל יעד:

אוסטריה בסוף ספטמבר 

היער השחור ואלזס

חודש ספטמבר באלזס הוא זמן מעולה לטיול כאשר בכפרים חוגגים את הבציר ואת היין החדש. במהלך חודש אוקטובר מזג האוויר מתקרר, אך עדיין רוב האתרים עוד פעילים במתכונת כמעט מלאה עד ה-5 בנובמבר!

פארק אירופה פתוח מדי יום עד תחילת נובמבר. פארק שטיינוואסן פתוח גם הוא, מדי יום עד תחילת נובמבר; מגלשת ההרים בטודנאו פתוחה בהתאם למזג האוויר – בימים גשומים היא נסגרת, אך בימים ללא גשם היא ממשיכה לפעול גם באוקטובר; פארק המים באדפרדייס פתוח כמובן כל השנה וכך גם אתרי מרחצאות רבים ומעולים ברחבי היער השחור. מסלולי הליכה פתוחים ונגישים – בהתאם למזג האוויר. בעיר פרייבורג נעים לטייל בכל מזג אוויר. גם פארק החבלים בפלדברג וגם פארק הציפורים פתוחים גם הם עד תחילת נובמבר 😊

היער השחור ספטמבר – מזג אוויר מושלם לטיול! 

צפון איטליה
הודות לאגמים הגדולים, אזור אגם גארדה ואגם מאג’ורה מתאים מאוד לטיול גם בעונות המעבר כמו ספטמבר ואוקטובר, וזהו יעד מצוין לעונה זו.
הרי הדולומיטים לעומת זאת “נסגרים” כבר באמצע ספטמבר – כאשר רכבלים להרים מפסיקים את פעילותם ואפילו בתי מלון ומסעדות נסגרים להפסקה עד לתחילת החורף.
פארק השעשועים גרדלנד פתוח מדי יום עד סוף ספטמבר. במהלך אוקטובר הוא נפתח בסופי שבוע (שבת-ראשון) בלבד; עולם הים – האקווריום הסמוך לגרדלנד פתוח באוקטובר ארבעה ימים בשבוע – משישי עד שני, ובשעות פעילות מצומצמות.
פארק הסרטים באגם גארדה פועל מדי יום עד אמצע ספטמבר. מאמצע ספטמבר ובמהלך אוקטובר הוא פתוח בימי שבת וראשון בלבד. ארוחת האבירים נערכת מאמצע ספטמבר עד סוף אוקטובר בימים שישי, שבת וראשון בלבד.
יש אתרים רבים שפתוחים בכל אוקטובר מדי יום כמו פארק סיגורטה, שמורת מפלי מולינה, מפל וארונה, מרחצאות קולה, אקוורדנס, הרכבל להר מונטה באלדו ועוד. ביקור בוונציה בדרך כלל נעים ורגוע ביותר במהלך ספטמבר או אוקטובר מאשר באוגוסט, וגם ערים ועיירות כמו ורונה וסירמיונה נעימות ומתאימות מאוד לטיול גם באוקטובר.
ואם בכל זאת אתם שוקלים גיחה לדולומיטים – רוב הרכבלים, כולל הרכבל להר המרמולדה פעילים עד ה-17/9 בלבד, מגלשת ההרים בפרדאצו פתוחה רק עד ה-10 בספטמבר; לעומת זאת הרכבל במעבר ההרים פורדוי פעיל עד ה-22/10 והרכבל לאלפ דה סיוזי פועל עד תחילת נובמבר.

אוסטריה בספטמבר 

אוסטריה
גם אוסטריה יכולה להתאים לטיול בחגים, אך גם ביעד הזה חשוב לתכנן את הטיול בתשומת לב רבה למזג האוויר ומועדי הפתיחה של האתרים.
כך למשל – רכבלים רבים נסגרים במהלך ספטמבר או בתחילת אוקטובר: הרכבל למתחם ואגריני, ליד העיירה ואגרין, פועל במהלך חודש ספטמבר ועד הראשון באוקטובר בימי שני, רביעי, שישי וראשון בלבד. הרכבל להר הרוחות באלפנדורף פעיל עד ה-8/10 ונפתח שוב לשני סופי שבוע באוקטובר: ה-14+15/10 וב-21+22/10.
מגלשת ההרים באבטנאו פועלת מאמצע ספטמבר ועד ה-3/10 בימי רביעי, שבת וראשון בלבד; אתרים בסביבת זלצבורג פעילים רובם עד סוף אוקטובר, בהם טירת ורפן, מערת הקרח של ורפן, ארמון הלברון, גן החיות וכו’. גם זלצבורג עצמה מתאימה לביקור גם ביום סגרירי. מכרות המלח פעילים כל השנה, כמו גם המרחצאות ופארקי המים המקורים.

אוקטובר בסלובניה

סלובניה וצפון קרואטיה
בדומה מעט לאוסטריה, גם בצפון סלובניה מדובר באזור הררי, שהטיול בו כולל בדרך כלל עליה ברכבלים וטיולי הליכה.
בחודשים ספטמבר ואוקטובר הרכבלים עוד פועלים, אך יש סיכון מסוים שמזג האווירי סגרירי וחלק ניכר מן הפעילויות יפעלו במתכונת מצומצמת.
כך למשל הרכבל הסגור להר ווגל פועל עד תחילת נובמבר, אך הרכבל הפתוח הקטן במעלה ההר פעיל רק עד תחילת אוקטובר. גם הרכבל המוביל לרמת וליקה פלנינה פעיל גם ספטמבר ובאוקטובר, אך שעות הפעילות שלו מוגבלות (בדקו באתר את השעות המדויקות כדי להגיע בזמן) ורכבל הכסאות במעלה ההר פועל רק בסופי שבוע. גם פארק החבלים בבלד פעיל בספטמבר ובאוקטובר – אך רק בסופי שבוע. מגלשת ההרים בבלד פועלת מאמצע ספטמבר ועד אמצע אוקטובר בימי שבת וראשון.
עוד יש אתרים שפתוחים בכל מזג אוויר כמו מערות הנטיפים המדהימות (כמו פוסטוינה ושקוציאן), לבלות במרחצאות ובפארקי המים המקורים, לבקר בלובליאנה היפה ולטייל באזור האגמים בלד ובוהיני.

קוסטה בראווה בספטמבר 

הולנד
הולנד היא מדינה צפונית וקרה יותר מאשר שכנותיה מדרום, מה שאומר שמזג האוויר באוקטובר כבר עשוי להיות קר. עם זאת – מרבית האתרים בהולנד ערוכים ממש לכל מזג אוויר, ולכן אפשר להמשיך לטייל.
פארק השעשועים אפטלינג פתוח כל השנה! פארק השעשועים ווליבי פתוח עד סוף אוקטובר אך חשוב לשים לב שבמהלך ספטמבר ועד אמצע אוקטובר הוא פועל רק בסופי שבוע, דווקא מאמצע אוקטובר עד סוף החודש הוא שב לפעול מדי יום; המוזיאונים ממשיכים לפעול כל השנה אך חשוב לבדוק שעות פעילות. המוזיאון הפתוח בארנהם ממשיך לפעול במתכונת מלאה בכל ספטמבר ואוקטובר; הדולפינריום פעיל ממש עד סוף אוקטובר, ואם אין רוח חזקה מדי – אפשר להמשיך ולרכב על אופניים, לשוט בתעלות, וליהנות מכל יתרונותיה הרבים של הולנד.

ברצלונה, קוסטה בראווה והפירנאים
ברצלונה היא עיר תוססת, המתאימה מאוד לטיול גם במהלך ספטמבר/אוקטובר – הכול פתוח, וזה זמן מעולה להנות מכל העולמות. קוסטה בראווה מתאימה מאוד לטיול בספטמבר, המוני המטיילים נעלמים ואפשר להנות מהחופים המקסימים (ולעיתים מספיק חם גם להיכנס למים), מעיירות הימי ביניימיות וממוזיאון דאלי המצוין. באוקטובר עדיין אפשר לטייל, אבל כנראה שעיירות החוף יהיו שקטות עוד יותר.
בפירנאים מרבית האתרים עוד פתוחים למבקרים, השבילים בפארקים פתוחים אבל מזג האוויר נהיה קר, יש סיכוי גדול יותר לגשם ופעילויות כמו רפטינג, קניונינג וכו’ דורשות תאום וברור מול החברות המפעילות, המים כבר יהיו קרים, וכאן יש עניין גדול של מזל.
פארק השעשועים פורט אוונטורה ופארק פרארי פתוחים מדי יום עד ה-5 בנובמבר, ובמהלך נובמבר פתוחים בסופי שבוע. פארק המים קאריב נסגר ב-17/9.

סלובניה באוקטובר 

ומה עם פסח??

לא מוקדם להתחיל ולחשוב גם על חופשת הפסח, שתחול השנה מיום חמישי 22/3 ועד ה-7/4 (חזרה ללימודים ביום ראשון ה-8/4).
כדי להנות מכרטיסי טיסה זולים כדאי לשקול להזמין טיסה זמן רב ככל האפשר מראש. חברות הלואו קוסט מפרסמות בדרך כלל את לוח הטיסות של אפריל במהלך אוקטובר, כך שככל שתקדימו לתכנן את החופשה כן תוכלו להזמין מוקדם יותר ולהנות ממחירים אטרקטיביים.

גם בסוף מרץ עולה אותה ההתלבטות לגבי מזג האוויר שנדונה לעיל לגבי סוף ספטמבר/אוקטובר. עונת הקיץ מתחילה בד”כ רק בסוף מאי/יוני, אתרים רבים סגורים או פועלים במתכונת תיירות חורף.