גיא מלל, ש”חרש” את איטליה לאורכה ולרוחבה, ממליץ למי שמבקר בוונציה ימים אחדים, על מסע קסום בן יום ל”אי התחרה” בוראנו:

כדאי: מסע בן יום לאי ססגוני וקסום השוכן בלגונה של ונציה. כל מבנה בו צבוע בצבע אחר ומכל חלון נשקף פסיפס צבעים מרהיב. בתיו הצבעוניים צמודים זה לזה ונטועים על גדות תעלות מים העוברות ביניהם. סירות עוגנות בצידן של התעלות וממתינות בשלווה לבעליהן, מעל לחלק מהתעלות מתוחים גשרוני הליכה צרים.

באי שוררים שלווה ושקט. אין כאן שום דמיון לשאון ולהמולת התעלות והרחובות בוונציה, המוצפים בתיירים. הקצב איטי יותר, נינוח ורגוע.

אם אתם כבר בוונציה, המרחק ביניכם ובין פנינת היופי הזו הינו הפלגה לא יקרה, הנמשכת כ-45 דקות. למה כל כך כדאי לבקר כאן? מפני שניתן לבלות כאן יום שישאיר בכם זיכרונות וגעגועים עוד שנים רבות לאחר מכן; מפני שהאי הזה יפהפה ופוטוגני ברמות שגם צלם מתחיל יוכל להשיג כאן תוצאות מדהימות להתפאר בהן; מפני שהילדים ייהנו הן מההפלגה לאי והן מהטיול הרגלי המקסים ברחובותיו הקטנים, מכיכרותיו ומן המראות; מפני שהאנשים באי חביבים ומסבירי פנים. לקינוח: אם חובבי תחרה ורקמה אתם, או חובבי מאכלי ים ודגים טריים – זהו האי עבורכם.

האי בוראנו שוכן בצפון הלגונה הוונציאנית, כ-11 ק”מ מצפון-מזרח לוונציה. אפשר להגיע אליו בספינות היוצאות מוונציה או מ”אחיו הגדול”, האי מוראנו. קו הvaporetto- מוונציה לבוראנו הינו קו LN (laguna nord – קו צפון הלגונה). תחנת היציאה המרכזית לאיים נמצאת בצידה הצפוני של ונציה, בFondamenta Nuove –. ניתן להגיע לתחנה זו בקווי הוואפורטו בוונציה, שמספריהם 42-41 ו-52-51. טבלת זמני הפלגות מעודכנת ניתן להשיג בתחנות הוואפורטו השונות ובמרכזי המידע בוונציה.

המעבורת מפליגה מוונציה ועוברת סמוך לאי סן מיקלה, שבו מצוי בית הקברות של ונציה (חוויה בפני עצמה לחובבי הז’אנר…), אחר כך היא עוגנת באי מוראנו, במעגן Al-faro , תחנה שבה אפשר לרדת ולטייל באי נפחי הזכוכית, ברחובות, בסדנאות הנפחים ובמוזיאון הזכוכית. משם מפליגה המעבורת לאיים מזורבו, בוראנו וטורצ’לו בצפונן הלגונה. משך ההפלגה לבוראנו, כאמור, הינו כ-45 דקות. עלות ההפלגה בקו זה זולה יחסית. ישנם קווי שיט קצרים יותר, היוצאים לאי מ-Casino Venice , על קו החוף מצפון לשדה התעופה של ונציה. לבעלי הממון שזמנם קצר מוצע לצאת לאי בוראנו בסירה פרטית מהירה מפיאצה סן מרקו (מחיר כל כיוון ב”מונית” זו הוא מעל ל-130 יורו לאדם).

מתי להגיע?

ככלל, נציין כי החורף פחות נעים באי, ההפלגה נעימה ונוחה פחות והתושבים מצמצמים את שירותי תיירות “שלא בעונה”. עונת הטיולים המומלצת באי היא בין החודשים אפריל לאוקטובר. ספציפית, בחודשים אפריל ואוקטובר מספר התיירים קטן בהרבה ומאפשר חוויה אינטימית יותר, אם כי ישנם עדיין ימים גשומים לא מעטים )חוויה בפני עצמה).

לכמה זמן?

על מנת לראות את האי על שלל פינות הקסם שבו, תעלותיו וסמטאותיו, מספיקים חצי יום עד יום, כולל ההפלגות הלוך וחזור. אפשר לשלב את הטיול עם סיור באי מוראנו ובסך הכל להקדיש יום מלא להפלגה ולטיול בניחותא בשניהם.

מה לראות?

כדאי להסתובב בתעלות וברחובות בניחותא, להתפעל מהמראות והצבעים, לטעום מהטעמים המקומיים, לחוש את האווירה השונה כל כך מזו של ונציה, לשבת לקפה או לגלידה בכיכרות הקטנות. לאכול דגים, פסטות ומאכלי ים במסעדות המקומיות. אתנחתא של ממש.

ראוי לציין, כי בתי האי אינם צבועים בצבעים כראות עיני בעליהם. בעל בית מגורים או בית עסק המעוניין לצבוע את המבנה שבבעלותו, נדרש לשלוח בקשה כתובה לשלטונות המקומיים ולצפות לתשובה רשמית שבה ייאמר לו באילו צבעים הוא רשאי לבחור… שליטה מרכזית זו מבוססת על שיטה עתיקת יומין המאפשרת יצירת מגוון רחב על פי “מפת צבעים” המצויה בידי פרנסי האי.

מרבית תושבי האי עוסקים בשלוש מלאכות עיקריות – דיג, רקמה ושירותי תיירות.

את שללם הטרי של הדייגים ניתן לבחון מקרוב בהגיעם לחופי האי ולתעלותיו ולטעום ממנו במסעדות המקומיות הקטנות הפזורות ברחבי האי (המלצות בהמשך).

האי בוראנו נודע בעיקר באמנות מעשה ידיהן של רוקמות התחרה (Lace).

בסמטאות האי, ובעיקר ברחובות הסמוכים לתחנת עגינת המעבורות, ניתן למצוא חנויות רבות ובהן עבודות תחרה מכל הסוגים והדוגמאות.

שים רבות באי, בעיקר המבוגרות שבהן, עוסקות ברקמת תחרה מכל הסוגים – מפיות, מפות, וילונות, בגדי תחרה לבני כל הגילים, רקמות אמנותיות לתלייה וכיוצא באלה. הרקמה נעשית בישיבה תוך שימוש בכריות שהרקמה נכרכת מסביבן. בחלק מחנויות התחרה באי ניתן לראות את הרוקמות במלאכתן, יושבות בסבלנות אין קץ, שעות על גבי שעות.

בכל הקשור למסורת רקמת התחרה באי התפרסמו אגדות רבות. הנה אחת מהן:

לפני שנים רבות חי דייג באי בוראנו, ומדי בוקר היה יוצא בסירת העץ הקטנה שלו לדוג בלגונה ולהתפרנס למחייתו ממכירת הדגים. לאחר שנים של עבודה קשה צבר סכום כסף והחליט לבנות בית משלו באי ולהתחתן. שמעו על כך בנות הים וניסו לפתותו בדרכים שונות ומשונות, אך הדייג נותר נאמן לאהובתו ולא התפתה ללכת שבי אחר בנות הים הערמומיות. מששמעה על כך מלכת בנות הים, החליטה להעניק לו פרס. היא הקישה בזנבה על סירת העץ שלו, קצף ים לבן ניתז למעלה וממנו נוצר חיש מהר צעיף תחרה מרהיב ביופיו. ביום חתונת הדייג לבחירת ליבו קינאו בנות האי בצעיף התחרה המדהים שהיה כרוך על צווארה של הכלה ומיהרו לחקותו באריגת צעיפי תחרה משל עצמן. כך רכשו לעצמן נשות האי את אמנות רקמת התחרה, אמנות ששמה הולך לפניה עד היום הזה.

כיום אמנות עתיקה זו הולכת ונעלמת כמקצוע מרכזי בחייהן של הנשים באי וניתן למצוא בו, כמו בוונציה, רק “תחרה” מתוצרת סין…

באי בוראנו יש כמה חנויות וסדנאות אמן לתפירת תחרה ונציין שלוש הבולטות שבהן:

  • Martina – Burano Home Collection, via San Marco 307 Burano , 0039041735523
  • Merletti dalla Olga, Piazza Galuppi 105 Burano , 0039041730283
  • La perla gallery, Via Galuppi 376 Burano , 0039041730009

כמו כן נמצא באי מוזיאון לאמנות התחרה, Museo Scoula del Merletto , השוכן במקום שבו היה בעבר הרחוק בית ספר לאמנות זו. במוזיאון תמצאו דוגמאות תחרה מהמאות ה-16 וה-17, וכן עבודות תחרה מפורסמות שיוצרו במיוחד עבור בנות מלוכה, אצולה וסתם מפורסמות. המוזיאון נמצא בכיכר המרכזית בבוראנו, כיכר Baldassare Galuppi.

היכן לאכול?

בבוראנו יש מסעדות אחדות המתמחות בעיקר בדגים ובמאכלי ים, אך ניתן למצוא גם מסעדות המגישות פסטות, פיצות וכו’. כמו כן יש באי כמה מאפיות המציעות עוגות ודברי מתיקה וכן גלידריות.

שתי המלצות למסעדות באי:

(שימו לב – הראשונה שוכנת ב”רחוב היהודים”, שגם הם נמנו על תושבי האי בעבר).

  • Trattoria al Gatto Nero, Via Giudecca 88, Burano, 0039041730120
  • Trattoria da Primo e Paolo, Piazza Galuppi 285, Burano, 0039041735550

עם ילדים באי בוראנו:

מסתובבים בסמטאות ובתעלות האי ומשחקים “מְצא בית בצבע”, צופים בדייגים המעלים דגים מהסירות לעגלות קטנות ומזהים יחדיו את ה”שלל”, צופים ברוקמות התחרה, מלקקים גלידה מעולה בכיכר המרכזית באי, לומדים על מערכת התחבורה הימית באי ואליו, או פשוט נחים…

טיול מהנה!