טיסה יכולה להיות חוויה מהנה ובלתי נשכחת, במיוחד לילדים: לעוף באוויר, להביט דרך החלון על העננים, לקבל ארוחה של מטוס, ללחוץ על הכפתורים, לרוץ בין הספסלים ואפילו לשחק באוזניות הן כולן חוויות מסעירות.

לטוס עם ילדים במטוס

הורים רבים מהססים לנסוע עם ילדיהם לחו”ל בגלל החשש מפני הטיסה. גם ללא ילדים נמל תעופה עשוי להיות מקום מלחיץ: נסחבים עם חפצים רבים, יש תורים, ולעיתים שעות הטיסה הן בשעות משונות ולא מוכרות של היממה. הטיסה עצמה עלולה להיות ממושכת, צפופה, ועם לחץ באוזניים. כשמוסיפים ילדים למתכון הזה –  אין פלא שהמשימה מרתיעה.

בעזרת כמה טיפים תוכלו להפוך את חוויית הטיסה לנעימה, ולהתחלה מוצלחת של הטיול כולו.

1. היערכות מראש:  

 

כשמטיילים עם ילדים –  גם בארץ  –  ככל שנערכים יותר מראש כך יהיה גם הטיול פשוט יותר. קיראו על שלב הטיסה (כפי שאתם קוראים כעת כתבה זו), דברו עם הילדים על הצפוי לכם, הכינו את כל הדרוש מראש והצטיידו ברוח אופטימית ובסבלנות. וברוח מעט פילוסופית: אם תתייחסו אל הטיסה באופן חיובי ותצפו לחוויה נחמדה –  היא גם תהיה כזו!

 

2. אוכל לדרך :

 

ככל שהילדים רעבים יותר, כך עולה גם מפלס הלחץ. יחד עם זאת, גם רמת סוכר גבוהה בדם עלולה להיות בעלת תוצאות… כדאי להיערך לנושא האוכל בטיסה ובכך לשפר בצורה משמעותית את המוראל הכללי.

 • יש להזמין מראש ארוחת ילדים. אוכל במטוס הוא חלק מהחוויה של הילדים ואם האוכל מותאם להם הם ישמחו בו עוד יותר. אם אתם חוששים שילדיכם בררנים ועלולים לגלות סרבנות, הביאו עימכם תחליף: סנדוויצ’ים, פירות וירקות. גם בטיסות ליעדים קצרים, אם מביאים בחשבון את כל משך הזמן “מדלת לדלת” – מדובר בשעות ארוכות בדרכים. חשוב שהילדים יאכלו גם אוכל של ממש.
 • הביאו לילדים את הצ’ופרים החביבים עליהם. כשם שלטיול השנתי של בית הספר הילדים לוקחים עימם ממתקים, גם הטיסה היא סיבה למסיבה. מומלץ כמובן שלא להפריז, ושוקולד עלול להתקלקל בדרך, אך חטיפים אהובים במיוחד ישדרו את המסר שהטיסה היא אירוע חגיגי.
 • בגלל לחץ האוויר במטוס יש חשש קל להתייבשות. חשוב להקפיד על שתיית מים.
 • הביאו סוכריות מציצה או מסטיקים להמראה ולנחיתה. זה גם מקל וגם מוסיף ממד של טקסיות לטיסה.

3. פעילויות לטיסה: 

 

הטיסה עלולה להיות ארוכה והאפשרויות ומרחב התנועה – מוגבלים. כדאי להיערך לכך מראש ולהביא הפעלות לדרך:

 • חוברות הפעלה – כמו החוברת של המשפחה המטיילת
 • צעצוע חביב על הילד;
 • משחקים ממוגנטים;
 • דפי נייר וכלי כתיבה למשחקי מילים ולצביעה. כנסו כאן לכמה משחקים להורדה חינם!

4. דברים חשובים בתיק: 

 

מלבד הפעלות ואוכל כדאי שתהיו מצוידים בעוד כמה עזרים (לרשימת הציוד המלאה והמקיפה שלנו, כנסו כאן):

 • בגדים להחלפה;
 • תרופות – נגד בחילות, נגד כאבי אוזניים.

5. בנמל התעופה: 

 

עד שתעלו סוף סוף למטוס יהיה עליכם לחכות לפחות שעתיים בנמל התעופה.

 • קחו עמכם את העגלה או את הטיולון עד לכניסה למטוס ואל תפקידו אותם בצ’ק-אין עם המזוודות. עד העלייה למטוס חולף זמן רב וגם אם הילד יתרוצץ, תוכלו להשתמש בעגלה כדי להעמיס עליה את התיקים.
 • קחו את הילדים לשירותים ממש לפני העלייה למטוס. החליפו לתינוק חיתול. בנמל התעופה בן גוריון יש חדר לאם ולילד ובו מקום נוח במיוחד להחליף חיתולים ולהיניק בנחת.

ולסיום עוד כמה מילים:

בטיסה חזרה לארץ מאירופה ומארצות הברית יש הקפדה יתרה על נוזלים: אסור להעלות למטוס כל נוזל או קרם. הקפידו שלא להביא עמכם בתיק למטוס משקאות בבקבוקים  או מוצרי קוסמטיקה. החריג היחיד הוא בקבוק משקה לתינוקות.