רומא היא עיר מרתקת, שיש בה שילוב יוצא דופן של עבר והווה. כשמבקרים בקולוסיאום חשים את עוצמתה של האימפריה הרומית וקולטים שכאן ממש היה מרכז העולם העתיק. טיול בכיכרות הציוריות של העיר ממחיש את העובדה שרומא היא גם עיר צעירה ותוססת.

הקולסאום ברומא

אך למרות קסמה, יש לתהות האם רומא היא גם יעד מתאים לטיול משפחות עם ילדים. באופן כללי ניתן לומר, כי טיול שרובו נערך בטבע, במרחבים פתוחים או בכפרים ועיירות קטנות, עדיף על פני טיול בעיר גדולה. בעיר סואנת, שבה התנועה רבה ושיש בה הרבה מאוד אנשים,  קשה יותר להסתדר עם הילדים. אי אפשר לתת להם לנוע בחופשיות והניידות היא בדרך כלל בתחבורה ציבורית ולא ברכב פרטי. אלא אם כן מקום הלינה הוא במרכז העיר.  פירוש הדבר הוא שיוצאים מהחדר לטיול בבוקר וחוזרים רק בסוף היום. אך יש גם יתרונות בטיול בעיר גדולה: אפשר לשהות בעיר כמה ימים במקום לינה אחד, המקנה המשמש מעין עוגן לטיול וגם אין צורך לארוז ולפרוק מדי יום. בערים רבות באיטליה יש שפע של פעילויות ואירועים המאפשרים ליצור תוכנית מגוונת ומעניינת לגילאים שונים. אפשר לוותר גם על שכירת מכונית, כך שנחסך גם הצורך להסתגל לנהיגה בארץ זרה ובדרכים לא מוכרות. יש בזה גם חיסכון כספי.

רומא

באשר לשאלת רומא עם ילדים, לדעתי היא איננה היעד האידיאלי לטיול משפחתי. אם כבר החלטתם על עיר גדולה עם הילדים, הרי שפריז ולונדון מתאימות הרבה יותר. רומא מתאימה הרבה יותר לטיול “מבוגרים”. אולם אם מעולם לא ביקרתם בה, אתם סקרנים לראות במה דברים אמורים, ואין לכם סבלנות לחכות עד שהילדים יגדלו, תוכלו בהחלט לבקר בה גם עם הילדים וליהנות.

לצד אתרי החובה של העיר, כמו הקולוסיאום, הפנתיאון, הוויטוריאנו, קתדרלת הוותיקן והכיכרות טְרֶוִוי ונַאבוֹנָה, כדאי, עם הילדים,  לשלב עוד כמה אתרים. תוכלו לבקר בפארק של וילה בּוֹרְגֶזֶה, שם יש אגם קטן וגני שעשועים. יש בעיר גם גן חיות גדול. אטרקציית ילדים נוספת היא מוזיאון “אקספלורה” (מיועד לילדים החל בקטנטנים ממש ועד גיל 12), שבו ניתן לגעת במוצגים. חלק מן המוזיאון הוא בעצם משחקייה משוכללת. יש גם אטרקציה של “מעלית הזמן” –  מופע אור קולי המתאר את ההיסטוריה של רומא. חוץ מזה, תמיד תוכלו לעשות עם הילדים עיסקאות של גלידה תמורת ביקור בכנסייה.

רומא

כדי להקל על הטיול ברומא עם הילדים כדאי לשים לב:

  • ברומא המרחקים גדולים למדי וצריך ללכת הרבה. כדאי מאוד שלילדים עד גיל 4-5 יהיה טיולון קל. אמנם ילד בן חמש הוא גדול ויכול ללכת, אך ההליכה בעיר, בתוך ההמונים, מעייפת במיוחד. גם לכם וגם לילד יהיה הרבה יותר קל אם הוא יישב בעגלה. מי שרוצה לעלות לוויטוריאנו לתצפית מדהימה על העיר לא יוכל להתחמק לחלוטין ממדרגות, אך אפשר להיכנס דרך הכניסה למוזיאון בקומת הקרקע ולבקש להשתמש במעלית. בקומה למעלה בקשו שיסבירו לכם איך לצאת לגג.
  • כדאי להכין את הילדים עד כמה שאפשר. ככל שהם יידעו יותר על האימפריה הרומית ועל ההיסטוריה המפוארת שלה כן יגדל הסיכוי שהם יגלו יותר עניין באתרי העיר. יש גם סרטי קולנוע לבני הנעורים שצולמו ברומא (ר’ בפרק הטיפים) וגם זו יכולה להיו5AA הכנה נחמדה וקלילה לטיול.
רומא